Deformeerunud küüned ja traumaküüned, küüneseen ja jalaseen
Küüne trauma
Küüne trauma on küüne kahjustus, mis võib tuleneda mitmesugustest põhjustest, nagu õnnetused, löögid, hõõrumine või korduv surve. See võib põhjustada valu, turset, verevalumeid, küünealust hematoomi (verevalumit), küüne eraldumist või muid kahjustusi.
Küüne trauma korral võib abi olla järgnevatest meetmetest:
- Külmakompress: vähendage valu ja turset, asetades vigastatud piirkonnale külma kompressi 15-20 minutit korraga. Tehke seda esimese 24-48 tunni jooksul pärast vigastust.
- Hoidke jalga üleval, et vähendada turset ja verejooksu.
- Valuvaigistid: kasutage käsimüügist saadavaid valuvaigisteid, nagu ibuprofeen või paratsetamool.
- Infektsiooni ennetamine: hhoidk vigastatud küüs puhas, kuiv ning seotult sidemega. Konsulteerige arsti või jalahooldusspetslialistiga haava hoolduse osas.
Kui küüne trauma on ulatuslik või küüs on täielikult eraldunud, peaksite kindlasti pöörduma arsti poole, et saada asjakohast ravi ja vältida tüsistusi.
Broneeri aeg meie jalaspetsialisti juurde, kes pakub professionaalset teenust probleemiga tegelemiseks ning annab nõu.
Nahaseen ja küüneseen
Seen on mikro-organism , mida leidub kõikjal nagu näiteks looduses, inimestel, õhus, maas.
Levinumateks küüneseene tekitajateks on dermatofüüdid, pärmiseened, hallitusseened.
Jalaseen, meditsiiniliselt tuntud kui tinea pedis või “sportlase jalg”, on naha seeninfektsioon, mis mõjutab peamiselt jalataldu ja varvaste vahelisi piirkondi. Jalaseen on üsna tavaline ja võib põhjustada sügelust, punetust, naha ketendust ja lõhenemist. Siin on mõned soovitused jalaseene raviks ja ennetamiseks:
- Ostke käsimüügiravimeid: paljud jalaseenevastased kreemid, geelid ja spreid on saadaval ilma retseptita. Tavalised toimeained hõlmavad klotrimasooli, mikonasooli, terbinafiini ja tolnaftaati. Järgige pakendi juhiseid ja rakendage toodet regulaarselt. Sobivaid tooteid leiad ka meie e-poest: Tooted Jala- Ja Küüneseenele.
- Hoidke jalad kuivad ja puhtad: peske jalgu iga päev sooja veega ja õrna seebiga ning kuivatage need pärast pesemist hoolikalt, eriti varvaste vahel. See aitab vähendada niiskust, mis soodustab seente kasvu.
- Kandke hingavaid sokke: valige sokid, mis on valmistatud niiskust imavast materjalist, nagu puuvill või niiskust eemale juhtiv sünteetiline materjal. Vahetage sokke vähemalt kord päevas või niipea, kui need muutuvad niiskeks.
- Vältige paljajalu kõndimist avalikes kohtades: Jalaseen levib niisketes, soojades kohtades nagu duširuumid, garderoobid ja basseinid. Kandke neis kohtades alati kummist plätusid või sandaale, et vähendada nakatumisohtu.
- Valige õiged jalanõud: kandke mugavaid, hästi sobivaid jalatseid, mis võimaldavad õhuringlust. Vältige kitsaid, ebamugavaid jalatseid, mis võivad soodustada niiskuse kogunemist.
- Ärge jagage isiklikke esemeid: Ärge jagage teistega rätikuid, sokke ega jalatseid, et vältida jalaseene levikut.
- Desifinseerige jalanõusid ning kasutage vahendeid jalgade antiseptikaks.
Kui käsimüügiravimid ja kodused abinõud ei anna tulemusi või sümptomid halvenevad, pöörduge arsti poole. Mõnel juhul võib arst määrata retseptiravimeid, nagu seenevastased tabletid või tugevama toimega kreemid, geelid või salvid.
Kui te ei näe paranemist pärast 2-4 nädalat käsimüügiravimite ja koduste abinõude kasutamist või kui jalaseen on raske, ulatuslik või sageli korduv, on oluline konsulteerida arstiga. Arst võib teha täiendavaid uuringuid, et teha kindlaks, kas tegemist on tõepoolest jalaseenega või mõne muu nahaprobleemiga.
Lisaks ravile on oluline jätkata ennetusmeetmete rakendamist, et vähendada jalaseene kordumise riski. Pidage meeles, et hoolikas hügieen, sobivate sokkide ja jalatsite valimine ning avalikes kohtades kaitsejalanõude kandmine aitavad vältida jalaseene levikut ja tagavad tervete jalgade säilimise.
Broneeri aeg meie jalaspetsialisti juurde, kes pakub professionaalset teenust probleemiga tegelemiseks ning annab nõu.
Kust võib saada seenhaiguse?
- Soe ja niiske ruum (saun, ujula jne )
- Higistades, tekib niiske keskkond varvaste vahele ning seen saab seal mõnusalt elada
- Ärge kasutage võõraid jalanõusid, ka sealt võib seene saada, seen antakse edasi eostega
- Halb hügieen, jalgu tuleb pesta ja desifintseerida
- Antibiootikumist võib seenhaigus ägeneda

Huvitavat lugemist seenhaigusest, küsimustele vastab dermatoveneroloog doktor Nele Nurmik. Eestlaste jalad ei kannata kriitikat.
Artikli autor Juta Üts. Artikkel Delfi Naistekas Tervis.